Strona główna » Zasady diety

Zasady diety


Dieta dr. Pierre Dukana składa się z 4 faz. Przy jego opracowaniu przyświecał cel aby poprzez stosowanie diety, nie doprowadzać do wyniszczenia organizmu w skutek niedoboru witamin.

Główną cechą wyróżniającą się wśród innych diet, jest brak okresu tzw. głodówki. Ma to aspekt psychologiczny, który został zaobserwowany przy stosowaniu innych diet. Po okresie "głodówki" lub ograniczenia jedzenia, przychodzi etap zwiększonej konsumpcji, co w wyniku daje zwrot utraconej wagi z nawiązką.

Dieta Dukana pozwala na szybką utratę wagi w krótkim czasie, a przy czym nie powoduje uczucia głodu i nie zmusza do głodowania i podjadania. Ułatwia to znacznie jej stosowanie, bo nie trzeba mieć niezwykle silnej woli, alb nie ulegać podjadania w czasie innych kuracji.

Dieta składa się z 4 faz. Każda faza ma listę produktów dozwolonych i zabronionych, oraz trwa określoną ilość czasu, zależnie od stanu nadwagi. Podstawową zasadą tej diety jest spożywanie dużej ilości białka, a ograniczenie posiłków węglowodanowych, ponieważ węglowodany zwiększają ilość insuliny wytwarzanej przez organizm. W efekcie, organizm wytwarza więcej tłuszczy, które odkładają się pod postacią tkanki tłuszczowej.
Należy spożywać białko zwierzęce i nabiał, a ograniczyć spożywanie białek roślinnych, ponieważ zawierają duże ilości węglowodanów.Protal I - faza uderzeniowa


Jest to faza szybkiej utraty wagi. Oparta jest ona na samych proteinach, jemy tylko produkty dozwolone, możemy je między sobą mieszać i tworzyć wspaniałe potrawy

zobacz więcej

Protal 2 - faza naprzemienna


Ta Faza opiera się na proteinach i na proteinach z warzywami. Do proteiny dodajemy warzywa, najlepiej surowe lub gotowane, bez dodatku tłuszczu.


zobacz więcej

Protal 3 - faza utrwalenia


Najważniejsza faza. Po osiągnięciu prawidłowej wagi, musimy ją utrwalić, aby utrzymać wagę i nie spowodować efektu jo-jo.


zobacz więcej

Protal 4 - faza stabilizacji


Ostatnia faza to więcej produktów dozwolonych i utrzymywanie prawidłowej wagi i nie wracanie do złych nawyków żywieniowych.


zobacz więcej